Włodzimierz Przerwa-Tetmajer - Łan...
Włodzimierz Przerwa-Tetmajer - Łan...
Włodzimierz Przerwa-Tetmajer - Łan...

Włodzimierz Przerwa-Tetmajer - Łan zboża (Studium)

7146
82,41 zł
Brutto

Obraz na płótnie malarskim, dzięki któremu uzyskujemy zachwycający, realistyczny efekt. Naciągnięty na blejtram z drewna sosnowego z dbałością o najwyższą jakość wykonania.

Reprodukcja obrazu wykonana jest zgodnie z certyfikatem Digigraphie®, gotowa do powieszenia na ścianie. Więcej szczegółów o technologii wykonania znajdziesz w dziale jakość i technologia.

Rozmiar obrazu

 

Około 1890 roku, w krakowskim środowisku intelektualnym i artystycznym zrodziła się swoista „moda” na folklor. Miała ona swoją genezę jeszcze w ideach romantyzmu i była konsekwencją dziewiętnastowiecznej idei solidaryzmu narodowego – braterstwa inteligencji i ludu – oraz wiary w witalne siły chłopów. Modne stały się wówczas podkrakowskie Bronowice, w których osiadł m.in. Włodzimierz Tetmajer, ożeniony z córką bronowickiego chłopa, Anną Mikołajczykówną. To w ich domu odbyło się w 1900 roku wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny – rozsławione dzięki dramatowi Stanisława Wyspiańskiego. Tetmajer uważany był za „szczerego malarza ludu”, postrzegającego w Bronowicach źródło polskości. Na płótnach utrwalał nie tylko codzienne życie tamtejszych chłopów, ich obyczaje i religijne rytuały, ale interesował się również okolicznymi krajobrazami. Ulubionym motywem pejzażowym Tetmajera były łany zbóż. Malując je artysta osiągnął szczególne mistrzostwo, z powodzeniem oddając ich delikatny ruch oraz zmienne barwy. Równocześnie, te swoiste malarskie serie z widokami łąk czy pól zdają się być obrazowym odpowiednikiem słów Stanisława Wyspiańskiego z Wyzwolenia: „Chcę, żeby w letni dzień, / W upalny letni dzień / Przede mną zżęto żytni łan / Dzwoniących sierpów słyszeć szmer / I świerszczów szept, i szum… Urszula Kozakowska-Zaucha

Brak opini
Product added to wishlist
Product added to compare.

Strona korzysta z ciasteczek.

{hook h = 'displayRemarketingTag'}