Sandro Botticelli - Pallas Atena i...
Sandro Botticelli - Pallas Atena i...

Sandro Botticelli - Pallas Atena i Centaur

99,00 zł
Brutto

Obraz na płótnie malarskim, dzięki któremu uzyskujemy zachwycający, realistyczny efekt. Naciągnięty na blejtram z drewna sosnowego z dbałością o najwyższą jakość wykonania.

Reprodukcja obrazu Sandra Botticelli Pallas Atena i Centaur wykonana jest zgodnie z certyfikatem Digigraphie®, gotowa do powieszenia na ścianie. Więcej szczegółów w dziale jakość i technologia.Obrazy Koncepcyjne

 

Który z malarzy jako pierwszy zerwał z chrześcijańską tematyką podejmowaną w malarstwie przez całe średniowiecze i skłonił się ku wątkom mitologicznym? Mowa o Sandro Botticelli. Jego styl malarski jest na początku jeszcze zbliżony do średniowiecznego, jednak zaczyna podejmować wątki typowo antyczne. Przykładem takiego obrazu jest choćby „Pallas Atena i Centaur”. W średniowieczu centaur kojarzony był ze zmysłowością, o dziwo w odrodzeniu negatywne skojarzenie nasiliło się jeszcze bardziej. Uznawano go za symbol nieczystości i ignorancji. Botticelli ukazuje scenę, w której bogini mądrości poskramia zawstydzone stworzenie i przenosi wiedzę ze sfery misterium do rozumu.Obraz, odnaleziony w 1895 roku, został namalowany na zlecenie Lorenza de' Medici. Ze spisu sporządzonego w 1499 roku wynika, iż znajdował się w willi Villa Medicea di Castello, która należała do Lorenza i Giovanniego di Perifrancesca, obok innego obrazu tego samego autora, Wiosna.

Dzieło przedstawia dwie postacie – Atenę lub Minerwę, boginie mądrości, a jednocześnie Kamilę, bohaterkę Eneidy Wergiliusza. Drugą postacią jest Centaur. Obraz jest alegorią triumfu cnoty nad przywarą. Mądrość Ateny lub czystość Kamilii poskramia zawstydzonego Centaura będącego chciwą mieszanką człowieka i zwierzęcia. Alegoryczny i duchowy wymiar potęguje i odzwierciedla tło obrazu – popękane skały i sielankowy krajobraz.

 


Brak opini
Product added to wishlist
Product added to compare.

Strona korzysta z ciasteczek.

{hook h = 'displayRemarketingTag'}