Hans Memling - Fragment tryptyku "Sąd Ostateczny"

Obraz na płótnie malarskim, dzięki któremu uzyskujemy zachwycający, realistyczny efekt. Naciągnięty na blejtram z drewna sosnowego z dbałością o najwyższą jakość wykonania.

Reprodukcja obrazu Hansa Memlinga fragment tryptyku "Sąd Ostateczny" wykonana jest zgodnie z certyfikatem Digigraphie®, gotowa do powieszenia na ścianie. Więcej szczegółów w dziale jakość i technologia.

49,00 zł brutto

 Losy niektórych obrazów bywają niemal tak ciekawe, jak i ich twórców. Właśnie z takich względów warto wspomnieć o „Sądzie ostatecznym” Hansa Memlinga, kradzionym i wydzieranym sobie mnóstwo razy, obecnie zaś znajdującym się w Gdańsku. Co ciekawe, do połowy XVII wieku autor dzieła był nieznany, a potem przez lata przypisywano autorstwo Janowi van Eyck. Sąd ostateczny pierwotnie miał zawisnąć w jednym z florenckich kościołów, jednak podczas morskiego transportu został zdobyty przez gdańskiego kapra Pawła Beneke. Gdańscy właściciele statku kaperskiego (podczas podziału łupów) ofiarowali ołtarz Memlinga gdańskiemu Kościołowi Mariackiemu. W erze napoleońskiej tryptyk znalazł się w zbiorach paryskiego Luwru jako zdobycz wojenna. Po klęsce Napoleona został rewindykowany do Berlina, by wreszcie w 1817 wrócić do Gdańska. Pod koniec II wojny światowej dzieło Memlinga zostało wywiezione przez Niemców w głąb Rzeszy i tam - po wkroczeniu Armii Czerwonej - wpadło w jej ręce. Jako zdobycz wojenna stało się eksponatem leningradzkiego Ermitażu.W 1956 tryptyk Memlinga powrócił ponownie do Gdańska i znajduje się w muzeum.

POLECAMY RÓWNIEŻ