Promocja

zobacz wszystkie

Juliusz Kossak - Polscy żołnierze w bitwie

Obraz na płótnie malarskim, dzięki któremu uzyskujemy zachwycający, realistyczny efekt. Naciągnięty na blejtram z drewna sosnowego z dbałością o najwyższą jakość wykonania.

Reprodukcja obrazu Juliusza Kossaka Polscy żołnierze w bitwie wykonana jest zgodnie z certyfikatem Digigraphie®, gotowa do powieszenia na ścianie. Więcej szczegółów w dziale jakość i technologia.49,00 zł brutto

Juliusz Kossak kojarzy się głównie z malarstwem batalistycznym, historycznym i licznymi przedstawieniami koni. Artysta jednak doskonale znał innych wybitnych twórców swojej epoki. Dom Kossaka był miejscem spotkań towarzyskich elity artystycznej Krakowa. Bywali tam m.in.: Adam Asnyk, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz, Józef Chełmoński i wielu innych malarzy, pisarzy i aktorów. Juliusz Kossak angażował się w działalność kulturalną Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, krakowskiego oddziału Muzeum Narodowego, komitetu organizacyjnego obchodów 50-lecia pracy Józefa Ignacego Kraszewskiego, Koła Artystyczno-Literackiego. W 1880 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu cesarza Franciszka Józefa.

. Juliusz Kossak może być interesującą postacią nie tylko dla wielbicieli jeździectwa, czy scen batalistycznych, ale i dla tych, którzy są rozmiłowani w polskiej literaturze. Artysta stworzył bowiem cykl dwunastu akwarel do „Ogniem i mieczem” Sienkiewicza, 12 ilustracji do mickiewiczowskiego „Konrada Wallenroda”, „Grażyny” oraz „Ballad i romansów”. Jego twórczość zdaje się być na wskroś przepełniona polskim duchem, mówi się też, że jego działalność i sposób podejmowania pewnych tematów niezwykle jednoczyła naród w czasach zaborów.

„Dziadzio siedział w pracowni przed sztalugą,

palił cygaro,

brał pędzel do ust, namyślał się długo,

strząsał jedwabny popiół w popielniczkę starą.

Rozrabiał na palecie soki fijołkowe,

deszczówkę pomieszaną z zielenią wiosenną

i mleko migdałowe z sjenną.”

O kim jest ten fragment wiersza autorstwa Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej? Mało kto pamięta, że dziadkiem poetki był słynny malarz Juliusz Kossak. To właśnie jemu, rozmiłowanemu w polskich tradycjach i jeździectwie, poświęciła utwór zdolna wnuczka.

Kossakowie to szlachecka rodzina artystyczna, której cztery pokolenia wyraziście odznaczyły się w kulturze i nauce polskiej. Juliusz i Wojciech swym talentem przyczynili się do zilustrowania dziejów narodu polskiego – malowali powstania narodowe, epopeję napoleońską, walki I wojny światowej. Członkowie rodziny również w poezji i literaturze ukazywali patriotyzm i umiłowanie do ojczyzny. Z kolei córką Wojciecha był nie kto inny, a Maria Pawlikowska- Jasnorzewska. POLECAMY RÓWNIEŻ