Salvador Dali
Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol - hiszpański malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów.

Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk, wymyślił własną metodę "paranoiczno-krytyczną". Jego postępowanie budziło wiele kontrowersji, nawet po śmierci.

„Kocham Galę bardziej niż własną matkę, bardziej niż własnego ojca, bardziej niż Picassa i bardziej niż pieniądze”- ogłosił kiedyś Dali. Czy jednak trwało to wiecznie? Mimo, że para przez lata rzeczywiście była nierozłączna, a Gala stała się dla Dalego niemal królową, to w końcu zaczęło dochodzić do sprzeczek. Głośna stała się ich bójka w jednym z paryskich hoteli, z której kobieta wyszła ze złamanym żebrem. Powodem była jej słabość do hazardu, potrafiła bowiem przegrać niemal cały majątek. Malarza doprowadzało to do szału, zwłaszcza gdy przypominał sobie słowa ojca, który mówił mu, że umrze jako nędzarz pod mostem. Pod koniec lat 60- tych artysta kupił Gali na urodziny zamek, a sam wszedł w związek z transseksualną modelką Amandą Lear.

Salvador Dali miał niezwykłą zdolność do autoreklamy i chyba jeszcze większą do wywoływania skandali. W 1939 r. podczas pobytu w Nowym Jorku wyskoczył przez okno domu handlowego Bonwit Teler. Zrobił to, by okazać niezadowolenie ze złego wykonania witryny, którą sam zaprojektował. Jego nazwisko od razu trafiło na łamy światowej prasy, a Dali triumfował, bo znalazł się w centrum uwagi. Znana jest również sytuacja z pewnej restauracji, gdzie nagle wylał na innych klientów swoją zupę z makaronem. Z kolei na pewnej konferencji w Londynie wystąpił w masce i stroju płetwonurka, by zademonstrować swoje zainteresowanie psychoanalizą. Kiedy nagle zrobił się siny z powodu zbyt małego dopływu tlenu ludzie zaczęli się śmiać myśląc, że to celowy element jego popisu.

Pozwólmy zacytować sobie niezbyt przyzwoite słowa, usprawiedliwieniem niech będzie legenda tego, który je wypowiedział: „- Otaczam się najbardziej boskimi dupami, jakie tylko można sobie wyobrazić. Najpiękniejsze kobiety potrafię nakłonić do tego, by się rozebrały. Zawsze twierdziłem, że przez dupę można rozszyfrować największe tajemnice”. – takie właśnie słowa wypowiedział niegdyś Salvador Dali w wywiadzie dla amerykańskiego „Playboya". Co ciekawe, jedyną kobietą, z którą podobno w całym życiu miał zbliżenie była ukochana Gala. Mimo, że twórczość Dalego bywa przesycona erotycznymi sugestiami, zwykle nazywa się go niespełnionym erotomanem. Można odnieść wrażenie, że bardziej sycił się samym istnieniem swojej żądzy niż jej zaspokajaniem. Ciekawostką, nie do końca zbadaną, pozostaje jednak jego związek z poetą Federico Garcia Lorką, który jako jeden z pierwszych poznał się na jego talencie i przepowiadał mu świetlaną przyszłość. Dali chętnie przyjmował dedykowane mu namiętne w treściach wiersze, wydaje się też, że ich przyjaźń zdecydowanie wykraczała poza zwykłe pokrewieństwo ducha.