Pablo Picasso
Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.

Picasso pod wpływem Paula Cézanne'a oraz sztuki iberyjskiej i afrykańskiej rozpoczął twórcze eksperymenty z geometryzacją i uproszczeniem formy, które dały początek kubizmowi. W dalszym okresie po współpracy z Georges’em Brakiem skrystalizowały się zasady kubizmu analitycznego, hermetycznego i syntetycznego.

Picasso jest słynny dzięki swojemu malarstwu, jednak i jego życie osobiste może zafascynować, zwłaszcza w kontekście relacji z kobietami. Już sam sposób przedstawiania kobiet zaciekawia. Obok wizerunków pełnych czułości i bliskości znajdziemy w jego dorobku postaci porozciągane i porozcinane na przedziwne kawałki, często również jakby dziwacznie poskładane z nich z powrotem. Historie, które się za nimi kryją bywają jednak jeszcze bardziej zaskakujące. Picasso miał romanse z dziesiątkami (o ile nie setkami) kobiet, jednak siedem odegrało w jego życiu specjalną rolę. Dwie z nich popełniły samobójstwo, dwie inne oszalały. Każda z tej ważnej siódemki miała jednak szczególny wpływ na rozwój jego malarstwa i wyznaczyła inny okres jego kariery, każda reprezentuje też jakąś ideę. Podobno zwykle były niemal obsesyjnie zaangażowane w związek z artystą, ale i on stawał się w swym tworzeniu od nich zależny. Picasso potrafił być czuły i serdeczny, często bywał też jednak okrutny- zarówno dla przyjaciół, kochanek, jak i obcych ludzi. Do każdej ze swoich kobiet czuł autentyczną, często niemal bolesną namiętność. Tę pasję zawierał w swoich dziełach starając się uchwycić nie tylko fizjonomię kobiety, ale także swoje uczucia do niej.