Leonardo Da Vinci
Leonardo di ser Piero da Vinci - włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog.

Uważał, że malarstwo jest ukoronowaniem sztuki, gdyż daje możność przekazywania form i bogactwa świata. Mówiono o nim, że jak nikt inny potrafi napełnić swoje postacie wewnętrznym życiem. Znakiem rozpoznawczym postaci w jego malarstwie stał się lekki, ledwo zaznaczony uśmiech, ukazany m.in. na sławnym dziele Mona Lisa. Leonardo twierdził, że powinno się malować zarazem człowieka i jego wnętrze duchowe.
O Leonardzie da Vinci krąży wiele historii. Zwykle dotyczą jego geniuszu, rzadziej za to się jednak mówi o jego życiu osobistym, które również było ciekawe. Podobno Leonardo miał spore skłonności homoseksualne, czego doświadczyć mogli pozujący mu modele. Być może spędził dwa miesiące w więzieniu po tym jak został przyłapany z młodą męską prostytutką. Możliwe jest jednak również, że sprawa została przed wykonaniem wyroku zatuszowana przez Medyceuszy.
Czy Leonardo da Vinci miał jakiekolwiek wady? Źródła mówią, że jedną z nich było odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę oraz nie kończenie rozpoczętych już malunków. Znana jest historia pewnych katolickich mnichów, którzy zirytowani niekończącym się czekaniem na zamówioną pracę wytoczyli w końcu mistrzowi proces sądowy.