Promocja

zobacz wszystkie

Gustav Klimt
Austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu.

Otrzymał wykształcenie typowo akademickie, pierwsze zaś doświadczenie zawodowe zdobył wykonując różne prace dekoracyjne. To doświadczenie wraz ze specyficznym klimatem artystycznym rozwijającym się na przełomie wieków w Wiedniu odnalazło wyraz w dojrzałej twórczości artysty.
Reprodukcje Klimta cenione są na całym świecie, pasują do wnętrz nowoczesnych jak i stylowych. Polecamy obrazy Klimta również jako prezent ślubny bądź na inną uroczystość.
Wokół Klimta krążyło po Wiedniu mnóstwo plotek oraz przeróżnych opowieści. Część z nich dotyczyła jego rozlicznych romansów z kobietami, a cześć jego perfekcjonizmu i legendarnego niemal niezadowolenia z własnych prac. Swoje dzieła malował czasami latami, nieustannie coś w nich zmienił i poprawiał. Zdarzało się, że nieustannie przebierał swoje modelki, wywracał ich płaszcze podszewką do góry, kazał przybierać najdziwaczniejsze pozy. Po długim czasie malowania jednego portretu jedna z modelek zaczęła wyrażać niezadowolenie z tych ciągłych udziwnień, a Klimt podobno krzyknął: „Maluję sobie moją dziewczynę, jak mi się podoba, i koniec!”. Nie dziwi więc pewnie, że czasem po kilku latach zmian i poprawek zleceniodawcy malarza zabierali obrazy do domu nieco wbrew jego woli.