Promocja

zobacz wszystkie

Paul Gauguin
Pełne brzmienie nazwiska to Eugène Henri Paul Gauguin. Malarz francuski. Malarstwem interesował się początkowo jako amator, a na co dzień pracował jako giełdowy urzędnik. W 1873 Paul poślubił Dunkę, Mette-Sophie Gad, z którą miał pięcioro dzieci. W roku 1882 we Francji nastąpił kryzys rynków kapitałowych przez co Gauguin postanowił porzucić pracę urzędnika i całkowicie poświęcić się malarstwu. Żona jego nie chciała zaakceptować życia w nędzy i zadecydowała o wyjeździe całej rodziny do jej rodziców do Dani.

Paul Gauguin jest znany głównie dzięki obrazom przedstawiającym egzotyczne zakątki i ich mieszkańców. Warto jednak sobie przypomnieć okoliczności ich powstawania. Malarz urodził się na Polinezji Francuskiej, jednak we wczesnym dzieciństwie wyemigrował z rodziną obawiającą się politycznych prześladowań do Peru. Po sześciu latach wrócili do Paryża, Paul nie znał jednak dobrze francuskiego i zamiast przykładać się do nauki marzył o podróżach. Swoje marzenie zrealizował w wieku siedemnastu lat zatrudniając się w marynarce handlowej. W 1887 wyjechał na Martynikę, jednak zachorowawszy na malarię musiał wrócić do kraju. Nie przestał jednak myśleć o odległych lądach. W 1891 zrujnowany, ale zafascynowany egzotyką i dzikością zamorskich krajów Gauguin wyruszył do Polinezji i po dwumiesięcznej podróży osiedlił się na Tahiti. Miał nadzieję uciec od cywilizacji i wszystkiego co sztuczne i konwencjonalne. Poznał tam młodszą od siebie o 30 lat dziewczynę, z którą spędził dwa lata, i którą często możemy oglądać na jego obrazach.

Cechami charakterystycznymi obrazów Gauguina była czysta paleta barw oraz stosowanie kreski oddzielającej sąsiadujące kolory. Nie bał się on zrywać z rutyną malarską, jego sztuka bardziej nawiązywała do tradycji japońskich i sztuk prymitywistów. Obrazy Paula Gauguina stanowią w obecnych czasach ekskluzywne wyposażenie salonów i zachwycają gości.

Paul Gauguin jest powszechnie znany z malowania egzotycznych obrazów, które powstały głównie na Tahiti. Rzadziej jednak wspomina się o życiu, które wiódł we Francji. Jego twórczość nie zawsze była podziwiana, a problemy finansowane spowodowane niemożnością utrzymania się z niej doprowadziły do rozejścia z żoną, która nie do końca akceptowała jego malarskie aspiracje. Gauguin, by zarobić na życie wywieszał afisze, pracował w handlu, przepisywał teksty w biurze, pracował przy budowie Kanału Panamskiego, musiał się także zmagać z czerwonką i malarią. Co ciekawe, to właśnie po kłótni z Paulem Gauguin van Gogh obciął sobie ucho. Niektórzy podejrzewają nawet, że nie zrobił tego sam, a sprawcą był właśnie kolega po fachu.

Paul Gauguin nienawidził cywilizacji. Już po pierwszej podróży nie potrafił ponownie zadomowić się w mieście. Nie jest tajemnicą, że jego egzotyczne kochanki bywały bardzo nieletnie. Najmłodszą ze znanych była 13- letnia Pau’ura. Sam malarz w taki sposób napisał o tym, co go w niej pociągało: „Poruszała się z płynnością i gracją eleganckiego zwierzęcia, wydzielając zapach, w którym mieszał się zwierzęcy odór oraz aromat drzewa sandałowego i gardenii”