Promocja

zobacz wszystkie

Rembrandt Harmenszoon van Rijn
Holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych.

Obok Jana Vermeera i Fransa Halsa najważniejszy malarz w sztuce holenderskiej "złotego wieku" – okresu, w którym kultura, nauka, gospodarka, potęga militarna i wpływy polityczne Holandii osiągnęły apogeum.

Rembrandt zwany jest słusznie „malarzem duszy” w przeciwieństwie do Rubensa, malarza ciała. Ujmuje on wszystkie zjawiska głęboko: początkowe dzieła jego cechuje dramatyczne napięcie, jednak prace późniejszego okresu twórczości są coraz spokojniejsze i bardziej pełne duchowego pogłębienia. Przez całe życie malował z wielkim zamiłowaniem autoportrety. Powstało ich niemal 100, w tym około 20 grafik, tworząc w ten sposób "pamiętnikarski" zapis zmian jakie życie i doświadczenia wycisnęły na jego twarzy.
Prawdopodobnie Rembrandt byłby nieco zdziwiony gdyby wiedział, ile dzieł zostanie mu przypisanych po śmierci. Jeszcze na początku XX wieku było ich ponad tysiąc. Kiedy w 1935 roku potwierdzono autentyczność zaledwie 630- stu obrazów na właścicieli galerii padł blady strach. Powołano specjalną komisję do badania stylu i podpisów malarza. Obecnie w Polsce znajdują się trzy dzieła mistrza. Wcześniej jednak wydawało się, że mamy ich dwadzieścia.