Michelangelo Merisi da Caravaggio
Wydaje się, że religijne malarstwo Caravaggia nie powinno raczej bulwersować, a jednak tak było. Ten artysta, o którym Poussin napisał, "że przyszedł na świat by unicestwić malarstwo", był tak bezkompromisowy, że ciężko mu było pozyskiwać zlecenia od mecenasów. Hulaszczy tryb życia i wrodzona gwałtowność też nie przysparzały mu zwolenników. Ponadto śmiałość z jaką Caravaggio operował światłem to było za wiele jak na tamte czasy.

Caravaggio jest znany głównie ze wspaniałego ukazywania gry światła i cieni, jednak nie jest to jedyny powód, dla którego ceni się jego malarstwo. Przede wszystkim był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku, uznaje się go też za pierwszego barokowego artystę. W swoich obrazach wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, które było idealizowane przez malarzy epoki renesansu. Ostry światłocień, którym się posługiwał służył zwiększeniu realizmu. W dziełach Caravaggia występuje pewne połączenie fizycznej formy i psychologicznej treści. Zapomniany w wiekach XVIII i XIX, został na nowo odkryty dopiero w XX stuleciu.

Życie Caravaggia było pełne nie tylko malarskich sukcesów, ale i małych zamieszek. Jego rodzina osiedliło się w miejscowości Caravaggio w ucieczce przed zarazą, w późniejszych latach artysta wyemigrował jednak do Rzymu. Tam poznawał z jednej strony świat sztuki, a z drugiej- ulicznych bójek. Takie oto zachowały się o nim wspomnienia: „Po dwóch tygodniach pracy wyrusza pewnym krokiem na jeden lub dwa miesiące z mieczem u boku i służącym, podążającym z tyłu, od jednego dworu do następnego, zawsze gotów wdać się w bójkę lub kłótnię, co czyni obcowanie z nim niezręcznym.”

. Caravaggio był nie tylko wybitnym malarzem, ale i sporym awanturnikiem. Jego życie było wyjątkowo burzliwe nawet jak na czasy, w których tworzył. W 1606 roku zabił, prawdopodobnie nieumyślnie, młodego Ranuccia Tomassoniego. Wcześniej jego wysoko postawieni patroni chronili go przed konsekwencjami jego wybryków, jednak tym razem nic nie mogli mu pomóc. Caravaggio, wyjęty spod prawa, uciekł do Neapolu. Tam, poza rzymską jurysdykcją, chroniony przez rodzinę Colonnów, najsłynniejszy malarz Rzymu stał się najsławniejszym malarzem Neapolu. Następnie zamieszkał na Malcie, gdzie został malarzem nadwornym oraz członkiem zakonu. W 1608 roku Caravaggio został aresztowany i osadzony w więzieniu za pobicie jednego z rycerzy. W grudniu wydalono go z zakonu "jako wstrętnego i zgniłego członka".

Caravaggio znany był głównie z dwóch rzeczy: z ogromnego talentu malarskiego i nieustannego wdawanie się w bójki i konflikty. Zmuszony któryś raz z kolei do wygnania podobno całkiem zdziczał. Kronikarze głoszą, że spał z bronią i w ubraniu, niszczył płótna przy najdrobniejszej krytyce i nieustannie szydził z lokalnych malarzy.
400 lat po śmierci słynnego włoskiego malarza opublikowano dokumenty z Archiwum Państwowego w Rzymie. Wynika z nich, że ceniony dziś artysta współczesnym dał się poznać jako furiat i awanturnik. Wszystkie wydarzenia są udokumentowane i poparte zeznaniami naocznych świadków. Co doprowadzało Caravaggia do szału? Np. danie, które podano mu inaczej niż chciał. W jednej z tawern malarz zamówił karczochy smażone w maśle, przyniesiono mu jednak usmażone w oleju. Malarz powąchał potrawę, po czym zbulwersowany rzucił talerzem w twarz kelnera. W suficie studia, które wynajmował, zrobił dziurę, gdy okazało się, że pomieszczenie jest za niskie, by pomieścić jego obrazy. Właścicielka pozwała go do sądu, lecz Caravaggio sam wydał wyrok obrzucając kamieniami okna gospodyni.